Domain

Domain

İnternet dünyasında yer almanın ilk adımı domain sahibi olmaktan başlar. Temel adı domain olmakla birlikte ülkelerin temel uzantıları eklenerek oluşturulan domainlere aynı zamanda alan adı denir. Domain in seçimi çok önemlidir. Kurumunuzun bilinirliği doğrultusunda alınması gerekmektedir. Veya bir çok şirket markası ile tanındığı için marka adı ile başlanması en doğru seçimdir. En önemli kriterin domainin herhangi bir takı içermemesidir. Artık günümüzde böyle bir ihtimalin neredeyse sıfıra yakın olması nedeni ile mümkün olan en kısa domain tercih edilmelidir. 

Özellikle arama motorlarında ekstra avantaj sağlaması için tescil ettirilmesi gereken kelimelerdir. Sonuç olarak tescil ettirilmesi gereken domainler sırası ile marka adı, kurumun adı, hizmetlerinin veya ürünlerinin eklentisiz isimleridir. Hiçbir şey yapılmayacak olsa dahi bir başkasının almasını önlemek için alınması gereken domainler olduğuna inanıyoruz. 

Domain nereden alınmalı sorusunun cevabı ''en ucuz yerden '' olmamalıdır. En önemli sorunun başlangıcını oluşturmaktadır. İşlem yaptığınız kurumun son derece güvenilir olmasına mutlaka dikkat edin. Birşey olmaz demeyin çünkü bir çok kişi neler olabileceği konusunda en ufak bilgi sahibi değil. Mesela işlem yaptığınız kişi veya şirketin kapandığı düşünün! veya gerekli olduğu an ulaşılamadığını düşünün! aranızda bir sözleşme yapılmamış ise kullanım ücretinin son derece yüksek rakamlara ulaştığını düşünün! en önemlisi sahibi olduğunuz domain in başka birine satıldığını! Evet bunların tamamı gerçektir. Uzun yıllar sektörde karşılaştığımız çözümsüz sorunlardır. Ayrıca ülkemizden alınan alan adlarının Türk Ticaret Mahkemelerinde işlem gördüğünü unutmayınız.